V několika následujících řádcích je příklad jednoduchého scriptu, sloužícího ke spuštění úlohy, kterou zavedeme příkazem qsub.
#!/bin/bash
#PBS -S /bin/bash
#PBS -N myjob.pbs
#PBS -j oe
#PBS -M pepa.novak@cvut.cz
#PBS -m bae
#PBS -l walltime=01:00:00
#PBS -l select=1:ncpus=18:host=flex
####PBS -l place=pack:shared - pokud ncpus neni nasobkem 18, napr.
######## pri zadani vice uloh s ncpus=1 je to nutne!!
echo "Starting run at: `date`"
/home/pepa/muj_program
echo "Job finished at: `date`"
Lze uvést více údajů oddělených mezerou na jeden řádek, který začíná #PBS .
Např.: #PBS -S /bin/csh -N pokus -m a
Hlavní příkazy pro práci s PBS pak jsou
Existují ještě další příkazy, které umožňují měnit status úlohy.
Podrobnější informace o jednotlivých příkazech systému PBS může uživatel získat pomocí příkazu man (např.: man qdel).
Informace o frontách
Interaktivní spouštění úloh
Pro ladění úloh je výhodné si nechat vypisovat výsledky na obrazovku a tak opticky kontrolovat výpis programu nebo hodnoty některých proměnných, o kterých máme představu, jakých hodnot mají nabývat. Pro takové spouštění použijeme funkci qsub s parametrem -I. Úlohu tedy spustíme následovně: qsub -I pbs_skript. Tím jsme přesměrováni na shell, ve kterém ale musíme ručně zadat veškeré uživatelské příkazy uvedené ve skriptu. Výsledky si můžeme nechat vypisovat na obrazovku a program můžeme ukončit standardně pomocí CTRL-C a PBS shell ukončíme příkazem exit (CTRL-D). Interaktivní úloha nám poběží samozřejmě i mimo PBS, ale může dojít ke kolizi s úlohami spouštěných pomocí PBS a k problémům s během počítače kvůli špatně využitým zdrojům. Naše úloha se objeví i ve výpisu fronty úloh pomocí qstat, nebo podrobněji qstat -f číslo_úlohy.
Pokud bychom potřebovali ladit v grafickém režimu nějaké aplikace, použijeme taktéž qsub. Máme například ladit na 36 jádrech po dobu 30 min na počítači flex, zadáme:
qsub -I -l select=1:ncpus=36:host=flex -l walltime=00:30:00 -v DISPLAY
Kontrolu funkčnosti grafického výstupu si provedeme např. spuštěním xterm, xclock nebo xeyes a CTRL-C. Pak si nastavíme prostředí exportem potřebných proměnných a spustíme si aplikaci.