Přístup k výpočetním serverům - NX klient (OpenNX)

Popis problému (otázka, symptom...)

Jak se připojit na výpočetní server pomocí NX (OpenNX) klienta

Řešení

OpenNX je již starý a nepodporovaný - používejte místo něj spíše X2Go.

=======================================

Na výpočetní servery ELC, ELD ... se lze připojit i pomocí aplikace NX Client, ať již z Windows tak Linuxu. Dá se to použít jako dobrá náhrada VNC, X-manageru, Exceedu, apod., navíc je velice efektivní i na pomalejších připojeních. Celé připojení je šifrováno (skrzevá SSH), a proto je nutné si nainstalovat certifikát, který je na příslušných serverech ELC, ELD, ... (pro všechny stejný) umístěn zde

/etc/nxserver/client.id_dsa.key

V nastavení (Configure) si kromě zmíněného certifikátu (pod tlačítkem Key) vyberte jako Desktop Unix/Gnome, a pokud se připojujete v rámci fakulty, tak místo typu připojení ADSL můžete použít LAN.

U přístupu z Windows k Ansys/Fluentu je někdy lepší použít verzi OpenNX, protože s Nomachine NX clientem to často padá. Pod 64bit. Windows použijte starší verzi 0.16.0.725.

Pokud chcete použít NoMachine NX client, použijte starší verzi 3.5 a ne tu novější verzi 4. Lokální kopie starší verze 3.5 spolu s OpenNX a výše zmíněným certifikátem je umístěna zde (musíte použít fakultní uživatelské jméno a heslo).

Pod Windows je také dobré vypnout DirectDraw (v pokročilém nastavení u příslušné "seance", Configuration - Advanced - Disable DirectDraw), jinak je zobrazení hodně pomalé.

 

FAQ#352   Výpočetní servery     nx klient, opennx   29.9.2023 (11:09)  Jiří Vyhnánek  
FAHE v2.1 (master/883e3d93/2022-05-23/12:17) © 2015,2016 by JŠ