Připojení k výpočetním serverům - X2Go klient

Popis problému (otázka, symptom...)

Jak se mohu připojit k výpočetním serverům pomocí X2Go aplikace

Chci  se připojit k výpočetním serverům a mít k dispozici grafické rozhraní (vzdálenou plochu).

Řešení

Pro připojení lze využít aplikaci X2Go (místo OpenNX klienta, který je již starý a neudržovaný). V nastavení je nutné správně nastavit adresu výpočetního serveru a uživatelské jméno, a také Session type, kde vyberte XFCE.

S aktuálně nejnovější verzí této aplikace z roku 2020 jsou v některých případech problémy, tak zkuste když tak starší verzi 4.1.2.0 z roku 2018.

V dalších záložkách pak můžete provést další nastavení, například velikost plochy (Input/Output), nebo vypnout zvuk (Media), atp.

Tato aplikace umožňuje odpojení od vzdálené plochy s tím, že tam všechny otevřené aplikace zůstanou běžet, a k této ploše se lze pak znovu připojit. Ale, nakládejte s tím opatrně, ať Vám tam nezůstávají dlouho běžet nepoužívané věci, protože tím omezujete ostatní uživatele.

Někdy se to bohužel stává, že se X2Go client nedokáže znovu připojit k odpojené (suspendované) seanci, a otevře novou seanci. Pak nezbývá, než tuto novou senaci ukončit a znovu se zkusit připojit k již běžící senaci. Pokud to ani na několikátý pokus nepomůže, nezbývá než běžící seanci ukončit, například příkazem

 killall xfce4-session

a začít s novou seancí. Obecně je lepší na možnost znovupřipojení k již běžící seanci nespoléhat, a u spouštěných výpočtů si nastavit automatické ukládání dat pro případ. Program Fluent spuštěný v grafickém režimu se navíc při odpojení významně zpomalí (až 10x), takže je lepší jej pouštět na pozadí v negrafickém režimu, viz FS332.

FAQ#440   Výpočetní servery     výpočetní servery   29.9.2023 (11:09)  Jiří Vyhnánek  
FAHE v2.1 (master/883e3d93/2022-05-23/12:17) © 2015,2016 by JŠ